Sosyal Medya SEO

Sosyal medya seo bir yana dursun öncelikle sosyal medya nedir konusuna değinelim. Sıkça duyduğumuz bu kavramı hiç tanımlamayı düşündünüz mü? Zihninizden size uygun bir tanımlama geçirin ve bir de bizden dinleyin. En basit tanımlamayla sosyal medya, çevrenizle iletişim kurduğunuz ve haberlerini aldığınız yeri geldiğinde satış yaptığınız yeri geldiğinde iş bulduğunuz medya aracıdır. Yani aslında kişilerin birbirleri ile yapmış olduğu paylaşımların bütününe verilen isimdir. Bir başka tanımlama ise şu şekilde yapılabilir; sosyal ağlar üzerinden gerçekleşen paylaşımların tümüdür.

Sosyal medyanın bu denli yayılması ve tüm dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılması neticesinde onlarca sosyal medya platformu türedi ya da hazırda bulunan platformlar kendilerini geliştirmek durumunda kaldılar. Sosyal medya platformlarının bu şekilde yayılması birçok firmayı da sosyal medya pazarlamasına yöneltti. Sosyal ağlar üzerinden firma adıyla hesaplar açıldı ve tanıtımlar yapılmaya başlandı. Ve bu firmaların sayısı çığ gibi büyümeye başladı. Hal böyle olunca da sosyal medya seo ihtiyaçları şekillenmeye başladı.

Planlı ve doğru şekilde yapılan sosyal medya seo ile dizin sıralamalarında iyi yerler edinmek mümkündür. Sosyal medya seo aynı zamanda arama motorları üzerinden yapılan site trafiğini de olumlu yönde etkilemektedir. En yakından tanıdığımız Facebook ile çok daha erken tanışsak da, sosyal medya denildiğinde ilk akıllara gelen yine Facebook olsa da bugün onlarca sosyal medya mecrası bulunmaktadır. Elbette k her sosyal mecra kanalının sosyal medya seo çalışması da kendi içerisinde farklılık göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse

2006 senesinde Jack Dorsey tarafından geliştirilen ve an fazla 140 karakterden oluşan mesaj mantığıyla hayatımıza giren Twitter için seo çalışması yapmak biraz ilgi ve bilgi istiyor. Twitter seo için birkaç tüyo ise şu şekilde sıralanabilir; paylaşacağınız twetlerde mümkün oldukça çok # (hastags) kullanın ve içeriğinizi yazarken seo uyumlu cümleler oluşturmaya özen gösterin. Bunun yanı sıra mümkün oldukça çok fotoğraf paylaşmaya çalışın ve diğer kullanıcılarla daha çok etkileşimde bulunun.

Deniz derya: sosyal medya seo

Birkaç paragraf önce bahsetmiş olduğumuz gibi sosyal medya hayatımızda yeni bir çığır açtı ve kafalarda oluşan soru işaretleri de çoğaldı. Özellikle işletmeler ve markalar için sosyal medya hayati önem taşımaya başladı. Bu önem ise zamanla, sosyal medya seo kavramını tanımamıza vesile oldu.

Siz de dizinlerde daha üst sıralarda yer alabilmek ve kullandığınız sosyal mecra kanallarından daha çok verim elde edebilmek istiyorsanız, sizleri sosyal medya seo ile tanışmaya davet ediyoruz…