E-ticaret SEO

Bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz ya da e-ticaret sitesi üzerinden satış yapmayı düşünüyorsanız, baştan söyleyelim Google ile ilişkileri iyi tutmak durumundasınız. İyi tutmak durumundasınız çünkü Google günümüzde en çok kullanılan arama motorudur ve internet üzerinden satışlar her geçen gün artan bir ivme ile gelişimini sürdürmektedir. Bunun da yanı sıra kullanıcılar, alacakları ürünlere Google üzerinden arama yaparak ulaşmaktadırlar. Dolayısı ile e-ticarette başarıya giden yol kesinlikle Google ile sağlam kurulmuş ilişkilere dayanır. Bu ilişkilerinde temelinde e-ticaret seo çalışmaları yatmaktadır. İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, arama sonucundan çıkan ilk üç sonucu tıklamaktadır. Durum böyle olunca da internet üzerinden satış yapmayı hedefleyenler e-ticaret seo ile tanışmak mecburiyetindedirler.

 

E-ticaret seo adımları

Her başarının arkasında planlı ve azimli çalışmak olduğu gibi e-ticaret seo çalışmalarının başarı ile sonuçlanmasında özellikle planlı çalışmanın önemi büyüktür. E-ticaret sitesi için yapılacak seo adımlarını hep beraber inceleyelim. Kelimelerinizin önem sırasını belirleyin: satışını düşündüğünüz ürün ya da hizmet grubu ile alakalı 3 çok önemli ve 5 daha az önemli kelime belirleyin. Akabinde e-ticaret seo çalışmalarınızı bu doğrultuda şekillendirin. Stratejik url alt yapınızı belirleyin: E- ticaret siteniz içerisinde bulunan tüm içeriklerin adres çubuğu üzerinde ne şekilde görüneceğine karar verin. Reklamlara fırsat vermeyin: Seo çalışması sitenizin istenilen konuma gelmesi için yeterli olacaktır. Dolayısı ile ekstra bir maliyete girip reklam yayınına ücret ödemeyin. E-ticaret seo ile istediğinizi elde edeceksiniz bunun için tek ihtiyacınız biraz zaman.

Sosyal medyanın önemi: site içerisinde ki tüm içerikleri paylaşıma uygun hale getirin ve mümkün mertebe paylaşımlara ağırlık verin. Unutmayın sosyal medya paylaşımları arama motoru optimizasyonu içinde oldukça faydalıdır. Bounce Rate: Bu terim bize, siteden hemen ayrılanların oranını verir. Unutmayın ki, Google sitelerin birçok verisine ulaşabilen alt yapıya sahiptir. Bounce rate de bunlardan biri. Google bir siteye giren ziyaretçinin o siteden memnun kalmasını ister. Memnun kalmayan ziyaretçiyi ise Bounce rate oranı ile çok kolay tespit edebilir. Dolayısı ile de ziyaretçisini memnun edemeyen site Google’ı asla memnun edemez. En başta da söylemiştik, internet üzerinden satış yapmak istiyorsanız Google ile aranızı iyi tutmalısınız. Bunun yolu da e-ticaret seo çalışmalarından geçmektedir. Unutulmamalıdır ki, gerek seo çalışmaları ile gerekse de alt yapı donanımları ile siteniz ne kadar kaliteli hale getirilirse arama motoru optimizasyonu o denli sağlanmış olur.

E-ticaret Yazılımı

E ticaret yazılımı kendi içerisinde iki uzmanlık alanı barındırmaktadır ki bunlardan biri e ticaret, diğeri de yazılımdır. E ticaret; satışa sunulmak istenen mal veya hizmetlerin satışının, dağıtımının ve hatta sigortasının dahi internet üzerinden yapılması işlemidir. E ticaret kavramı özellikle 1995 yılında internetin hayatımızda daha çok yer edinmesine paralel olarak gelişmiştir. Ve bu kavram üç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaların ilk basamağını reklam ve pazar araştırmaları oluştururken ikinci basamağı sipariş ve ödemeden, son basamağı ise teslimattan meydana gelmektedir. E ticaret yazılımı kavramını oluşturan bir diğer konu da yazılımdır. Yazılım ise kısaca; birtakım dijital cihazların görevlerini yerine getirebilmeleri için hazırlanan komutların bütünü olarak tanımlanabilir.

E ticaret yazılımı gerekli midir?

E ticaret için; ticaretin internet ortamına dökülmüş hali tanımlaması yanlış bir tanımlama olmayacaktır. Reel hayat ve sanalortam olmak üzere iki farklı satış düşünelim. İki sınıflandırmada da mobilya almak isteyen müşteriler olsun. Şimdi örneğimize reel hayatla devam edelim, reel hayatta müşteriler ya o markanın mağazasına gider beğendiği ürünü yakından inceler ya da firmadan katolog talebinde bulunur ve seçenekleri katolog aracılığıyla inceler. Fakat her iki yöntem de oldukça zaman alıcı ve hatta ertenmeye müsait durumlardır. Şimdi ise sanal ortamla devam edelim, aynı müşteri mobilya satın almak istediğinde internette küçük bir araştırma yapacak ve kendisine yakın hissettiği markanın e ticaret sitesine girecek ve ürününü beğenip sepetine ekleyecek akabinde satın almasını gerçekleştirecek ve ürün müşterinin kapısına kadar getirilecek. Özellikle zamanın en değerli varlık olduğu dönemdeyken e ticaret yazılımı gerekli mi sorusunu vermiş olduğumuz bu karşılştırmalı örnekle gözler önüne serdik kanısındayız.

İnternet kullanımının artması ve internet üzerinden yapılan alışverişlerin yaygınlaşması, işletmelerin bir de internet ortamında mağaza açmalarını zorunlu kılmıştır. Bu zorunuluk ise e ticaret yazılımı ile tanışmamızın zeminini oluşturmuştur. Bugün birçok firma internet üzerinden yürüttüğü pazarlama stratejleri ve internet üzerinden gerçekleştirdiği satışlarla hızlı bir büyüme ivmesi yakalamıştır.

E ticaret yazılımının faydaları

İnternet kullanıcılarının evlerinden alışveriş yapmasına olanak sağlar.
Daha fazla ürün veya hizmeti bir arada görerek karşılaştırma ve seçim yapma imkanı sunar.
Ürün ya da hizmete yapılan yorum ve değerledirmeler sayesinde bir ön fikir oluşturur.
Tüm bu faydaların yanı sıra e ticaret yazılımı ile satışa açılan bir işletme 7/24 satışa ve hizmete açık bir şubeye kavuşmuş olur. Özetle e ticaret yazılımı, saate bakmayıp durmadan ilerlemenin diğer adıdır.